8,5 százalékos volt az infláció márciusban. Mekkora éves inflációra számít?
Továbbra is rendkívül nehéz megbecsülni az infláció várható mértékét, mivel nagyon sok a bizonytalanság. A különböző árstop intézkedéseken is sok múlik, ahogy azon is, hogy miként befolyásolja végül a világpiaci nyersanyagárak alakulását az Európai Unió olajembargója. Mindenesetre a jelenlegi ismereteim alapján a 2022-es átlagos infláció valahol 10 százalék körül alakulhat. A csúcspont ugyanakkor akár érdemben meghaladhatja majd év közben a 11 százalékot is.
Miben érzi meg a fogyasztó elsősorban az árak emelkedését?
Alapvetően azoknál a fogyasztási cikkeknél tudja leszűrni az infláció vélt nagyságát a fogyasztó, amelyeket rendszeresen vásárol. Ilyenek például a napi fogyasztási cikkek.
A kormányzati árstop intézkedések egyik jelentős hatása éppen ezért pszichológiai jellegű.
Hiszen az üzemanyag, a tej vagy az étolaj ára nem változik, vagyis az érzékelt inflációt némiképp tompítja. Ugyanakkor mivel már napi szinten foglalkozik a média az árak növekedésével, így alapvetően a diskurzus részévé vált a magas infláció, ami pedig tovább emeli a háztartások várakozását.
Másik oldalról megközelítve pedig természetesen úgy érzékeli az inflációt, hogy egy szokásos nagybevásárlás ma jóval többe kerül, mint akár három hónappal ezelőtt vagy akár egy éve. Az ember nagyjából tudja, hogy egy-egy rutin bevásárlás során mennyit szokott a kasszánál hagyni, és amikor ez az összeg egyre nagyobbra kezd rúgni, akkor ezt bizony már érzi a fogyasztó, és igyekszik tudatosabban válogatni a termékek között.
Hogyan tudja kivédeni az inflációs hatásokat egy átlagos magyar család?
Elsősorban tudatos vásárlással, amelybe beletartozik akár az is, hogy csak azt veszi meg amire tényleg szüksége van. Emellett pedig lemond termékekről, melyeket korábban rendszeres vásárolt, mivel csökkenteni akarja a bevásárlás végösszegét. Ilyen lehet például az édesség.
Mibe érdemes fektetnie a magyaroknak 2022-ben?
Attól függ mekkora összegről beszélünk, és milyen időtávra tudja nélkülözni a befektetni kívánt pénzt a háztartás. Az inflációtól való félelem egyértelműen az azt követő, vagyis
a változó kamatozású állampapírok irányába terelte a befektetőket.